DAĞ ARAMA KURTARMA – DENİZLİ

Biz tamamen gönüllü yurttaşların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir arama kurtarma derneğiyiz. Dağ ve arazilerde meydana gelen kaybolma vakalarında veya deprem, sel gibi doğal afetlerde zor durumda kalmış kişilere hiçbir menfaat gütmeden yardıma koşuyoruz. Bunun yanı sıra insan hayatına olduğu kadar tüm canlı hayatına da önem veren derneğimiz; gerek doğada mahsur kalmış yaban hayvanlarına, gerek şehirde başı derde girmiş evcil hayvanlara, gerekse orman yangınları gibi büyük çaplı zarar verebilecek olaylara karşı gerekli arama kurtarma tekniklerini bilen ve ilk yardım konusunda bilgi sahibi donanımlı gönüllülerden oluşmaktadır. Bunların yanında ekibimiz dağcılık konusunda da ciddi anlamda bilgi sahibi olup insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için gerekli görüldüğü yerlerde endüstriyel dağcılık hizmetleri vermektedir. Eyleme dayalı bir kuruluş da olsak, eğitime de eşit önemi vererek halkımız için bilinçlendirme seminerleri vermekteyiz. Okullara ve fabrikalara verdiğimiz bu seminerler afetlerle ilgili farkındalık yaratmak ve dahil olamadığımız yerlerde bile insan hayatını korumak amaçlıdır. Bunun yanında Dak olarak Denizli dışında da sosyal sorumluluk faaliyetleri yürütmekteyiz. Bunlar arasında köy okullarına kitap, kırtasiye ve kışlık yardımları, ihtiyaç sahibi ailelere de gıda yardımları bulunmaktadır.
Ekibimiz aynı zamanda Denizli’de bulunan Dağcılık ve Doğa Sporları Dernekleri ve Kulüpleriyle birlikte ortak ağaç dikimleri, ağaçlara kuş yuvası asma gibi doğa sorumluluk faatliyetleri yapıp aynı zamanda onların başlatmış oldukları ulusal yürüyüş ya da tırmanış etkinliklerinde oluşabilecek kaza ve olumsuzluklara karşı güvenlik önlemi alarak yardımda ve işbirliği içinde bulunmaktadır.
Gençlere yönelik bir girişim olarak Pamukkale Üniversitesi’nde, kurmuş olduğumuz tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan Paü Dak Öğrenci Topluluğu bulunmaktadır. Gayemiz topluluğumuz ile gençlerimizin doğaya, insana ve tüm canlılara bakış açısını değiştirmektir. Gençlerimizin verdiğimiz eğitimlerle sadece Denizli içinde değil, aynı zamanda yaşadıkları şehirlere döndüklerinde de bu eğitimler doğrultusunda doğaya saygılı ve afetler konusunda bilinçli bireyler olarak sahip oldukları kültürleri aktarmaları da uzun vadeli amaçlarımız arasındadır. Ayrıca dinamik gençlerden oluşan topluluk üyelerimiz, derneğimizle birlikte operasyonlara katılıp ciddi anlamda katkı sağlamaktadırlar.
Kısacası bize ihtiyaç duyan her canlının yardımına koşuyoruz ve bundan büyük bir heyecan duyuyoruz.